pátek 13. března 2015

Jačmento so sušenými rajčinami, olivami a syrom


Jačmeňu som už na týchto stránkach venoval osobitnú pozornosť. Aj keď obsahuje lepok - hordein, je stále skvelou a ľahko dostupnou ingredienciou s všemožným využitím.


Na prípravu jačmenta budem potrebovať:


sušené rajčiny
rajčiny
cibuľa
cesnak
olivy
šampiňóny

petržlenová vňať
oregáno
kari lístky
rímsky kmín
červená mletá paprika
čierne korenie
soľ

jačmeň
grana padano
prepustené maslo
olivový olej
hnedý cukor
balsamikový ocot

Postup:
Jačmeň namáčam aspoň na 2 - 3 hodiny (ideálne cez noc) so štipkou rímskeho kmínu. Po namáčaní jačmeň scedím a uvarím v osolenej vode s ďalšou štipkou rímskeho kmínu.

Tip: Rímsky kmín, ale aj rasca priaznivo pôsobia na nepriaznivé látky obsiahnuté v obilninách aj v strukovinách.

Rajčiny rozkrojím na polovicu a upečiem v rúre na troške prepusteného masla s cukrom, soľou a čiernym korením. Rúru aj plech na pečenie predtým rozpálim, takže rajčiny poputujú do rozpáleného oleja. Pečiem až rajčiny zmäknú. Rajčiny budú ľahšie stráviteľné keď ich po upečení zbavíme šupky.

Vo väčšej rozohriatej panvici, alebo v hrnci nechám rozvoňať rímsky kmín. Pridám prepustené maslo, kari lístky, nakrájanú cibuľu, soľ, hnedý cukor a čierne korenie. Opekám až cibuľka zmäkne a pridám nasekaný cesnak, stonky petržlenovej vňate a opekám 2 minúty. Ďalej pridám červenú mletú papriku, dobre premiešam a pridám 1/2 sušených rajčín, 1/2 nakrájaných olív a balsamikový ocot. Zmes dobre premiešam. Ďalej primiešam upečené rajčiny, 1/2 nakrájaných šampiňónov a 2 lyžice postrúhaného syra. Omáčku privediem k varu a povarím pár minút. Následne pridám zvyšok olív, sušených rajčín, šampiňónov a oregáno. Ak je treba dochutím. Odstavím a primiešam uvarený jačmeň a 1/2 petržlenovej vňate.

Servírujem jačmento s plátkami syra, petržlenovou vňaťou a pár kvapkami olivového oleja.

Dobrú chuť :)

Follow by Email